Tül Perde Nasıl Temizlenmeli

Tül Perde Nasıl Temizlenmeli

Tül perdelerinizin ilk günkü halini koruması ve ömrünü uzatmak için imalatçı ya da satıcı yetkililerin uyarılarına kulak vermek önemlidir. Nitekim elde ya da makinede yıkama yapılamaz deniyorsa bu uyarıya dikkat edilmelidir.

Tül perdelerin senede ortalama 4 kere yıkanması önerilir. Ancak sigara içilen ya da kaloriferli, sobalı evlerde bu sayı artar.

Çamaşır makinesinin yıkama programı muhakkak narin yıkama fonksiyonuna ayarlanmalıdır.
Çamaşır makinesinin devir sayısı azaltılmalı ve sıktırma işlemi kısa bir süre yaptırılmalıdır.

Tül perdeler ılık suda yıkanır. Bunun için 30 C yeterlidir. Daha yüksek sıcaklık tülün zarar görmesine sebep olur. Eğer perde fazla narin bir tül çeşidi ise eski bir yastık kılıfına konularak daha güvenli bir yıkama yapılabilir.

Ağartıcı temizlik ürünleri tülün ömrünü kısaltır, kalitesini düşür. Bu nedenle bu tür ürünlerden uzak durmakta fayda vardır.

Yıkama suyuna katılacak bir iki kaşık toz şeker tül perdelerde beyazlık sağlayacaktır.
Beyazlaması için tül perde, bir gece deterjanlı suda bekletilebilir.

Marketlerde hazır olarak satılan toz çamaşır sodaları ya da tül perde temizliği için özel olarak üretilen ürünlerden istifade edilebilir.

Yıkamadan sonra kırışmaması için perde hemen kornişe asılmalıdır. Islaklıktan ötürü aşağıda biriken ağırlık perde buruşukluklarını otomatik olarak düzeltecektir.

Tülü ütülemek sararmasına neden olur. Ütülemekten kaçınmak gerekir. Sararmış tülleri beyazlaması için bir çay bardağı amonyak koyduğunuz suda birkaç saat bekletebilirsiniz.

18 Haziran 2016
429 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?